Vytisknout
Zobrazení: 5371

 

 

Luxusní podzemní bunkry mají chránit před katastrofou

 

v roce 2012

 

 

Obáváte se roku 2012, který má být podle mnohých proroctví katastrofickým? Kalifornská společnost Vivos nabízí originální řešení - luxusní podzemní bunkry. Podle plánu této firmy ochrání nedobytné podzemní stavby před takřka jakoukoliv živelnou i civilní pohromou.

 

Video a zdroj:  http://www.terravivos.com

 

 

 

čtvrtek 22. dubna 2010, 6:45

 

Nemylte se, není řeč o námětu na nový science fiction thriller, ale o reálném projektu společnosti Vivos, která zamýšlí po celém území USA vystavit 20 podzemních úkrytů celkem pro 4000 lidí. Svůj záměr firma postavila na starém mayském kalendáři, který předpověděl konec lidské civilizace na rok 2012.

 

 

Model části bunkru s jídelními stoly, sportovním vybavením, společenským posezením.

 

FOTO: Vivos

Ohromné podzemní pevnosti by měly vzdorovat téměř jakémukoliv nebezpečí počínaje sluneční erupcí, globální tsunami, zemětřesením až po nukleární válku.

 

 

 

 

Přepych pod zemí

 

 

V případě přežití jedné z možných katastrof by se prominentní členové společnosti ocitli doslova v podzemním království. Bunkry jsou vybaveny vším, na co je možné si vzpomenout. Kromě "běžných" prostor jako je jídelní kout, ložnice, moderně zařízená kuchyně či společenská místnost si obyvatelé klidně mohou jít zacvičit na rotopedy, sledovat televizi, či používat nejnovější počítače.

 

Obývací pokoj pro rodiny s průhledem do kuchyně.

 

FOTO: Vivos

Jak Vivos uvádí, celý obytný systém by byl po celý jeden rok absolutně samostatný. Bunkr má k dispozici studnu s pitnou vodou, čističku odpadních vod nebo vlastní výrobnu elektřiny.

 

Rodinná ložnice.

 

FOTO: Vivos

Na své by si v bunkru přišly i gurmánské jazýčky, z ingrediencí ze skladu potravin by se prý dala připravit ta nejchutnější jídla. Ostatně jídelní menu si pro svůj pobyt v úkrytu mohou zájemci prohlédnout již teď na webových stránkách společnosti.

 

 


Společná jídelna.

 

FOTO: Viros

 

Podle serveru popsci.com by vybudování obřího záchranného komplexu stálo deset miliónů dolarů. Jak hluboko do kapsy byste museli sáhnout, aby jste si zajistili pokojnou jednoroční budoucnost v amerických bunkrech, se však běžný návštěvník na stránkách realizátora nedozví. Předpokládejme, že cenu lidského života vyčíslila společnost horentně vysoko.

 

 

Kamila Mouchová, Novinky

 

Převzato:  http://www.novinky.cz/

 

 

 

 

 

Komentář k článku

 

Protože na tomto webu se otázkou CO a možné záchrany před kataklyzmaty zabýváme a navíc bylo založeno OS, které má tuto problematiku v náplni, mě osobně tento článek zaujal. Prostudoval jsem i odkaz na web, a to můžete všichni, o kterém se v tomto článku píše.

Zjistil jsem, že tato firma je opravdu podivná a je tajemná i jejich nabídka. Je faktem, že se nedozvíte žádné podrobnosti, jak bylo naznačeno v článku, ale kromě vytváření strachu prostřednictvím videí a textů, se v podstatě nedovíte nic o samotných bunkrech. Nejde jen o ceny, za jednotlivé typy a velikosti, ale i parametry z pohledu bezpečnosti proti všem uvedeným kataklyzmatickým změnám. Toto považuji za velice zásadní. Neinformovanost a tajemnost, zastírání důležitých fakt, které by měly být volně přístupné k prostudování každému, už jen proto, aby každý mohl posoudit, zda nabídka zboží může být předmětem zájmu, pokud samozřejmě na to někdo bude mít. A není to jediná firma na trhu.

Nelíbí se mě rovněž preferování jen těch bohatých klientů. Budiž. Jenže nabízený luxus se týká jen vybavení a to si myslím, by si měl rozhodnout klient sám. V podstatě z tohoto důvodu mohou být ceny diametrálně rozdílné. Je přece zásadní, vycházet z nějakého základu a postupně podle potřeb a choutek, ale i kapsy, přidávat dle libosti co zákazník preferuje.

A to nejpodstatnější je, že vše co tam záhadně takticky není, se dovíte jen tehdy, když se stanete nějakým členem čehosi. Otázka zní, proč? Z těchto důvodů považuji nabídku této firmy jako zásadně neseriózní a tedy i nedůvěryhodné.

Navíc při prostudování webu, jsem našel odkaz na stránku, jak jsem pochopil a našel, pravého výrobce podzemních krytů.

Odkaz: http://www.hardenedstructures.com/2050727/default.aspx

Výrobcem a dodavatelem je:

 

 

 

 

Tam jsem teprve zjistil podrobnosti o předmětných bunkrech a jako vždy, vše bylo jinak. Je faktem, že tato firma, kromě jiných zařízení tyto objekty vyrábí, ale jedná se o klasické technologie z oceli a betonu. Při prostudování obrázků jsem si všimnul tvar krytů v průřezu, který mě právě železobetonové kryty dost silně připomněl.

Luxus, který je nabízen nemá vůbec žádný význam, pokud není zabezpečena bezpečnost a to v prvé řadě. Typy těchto krytů z konstrukčního hlediska jsou už dnes dávno zastaralé a proto méně bezpečné.

Uvedu jen několik příkladů k zamyšlení.

Konstrukční tvar klenby ve tvaru čtvrt oblouku je s rovným stropem nejméně stabilní vůči tlakům.

Samotná konstrukce ze železobetonu je méně stabilní vůči zemětřesení a tlakovým vlnám při výbuchu moderních jaderných zbraní. Pokud se začne země třást a vlnit, beton popraská, výztuž se natáhne a zůstanou vzniklé praskliny, kterými lehce pronikne tlaková voda. Tato voda může být v místě už při stavbě jako podzemní voda, ale například i při rázových vlnách tsunami, před kterými vás v podstatě takový kryt má chránit. Musíte si uvědomit jednu zásadní věc. Kryt je umístěn několik metrů od povrchu. Pokud vznikne vlna obrovských rozměrů, nemá takový kryt v podstatě stejně žádnou šanci. Taková vlna může dosáhnout například při přepólování Země, vlivem planety X anebo jiných zemských změn, výšky 1-2 km. Taková vlna má obrovskou ničivou sílu, které má nejen až nadzvukovou rychlost, ale i hmotnost vytvářející ohromný tlak na nějakých pár metrů zeminy nad krytem, které při takových vlnách stejně budou a řekl bych i s krytem doslova zhoblovány až na skalní podloží. Je to varování hlavně pro Američany a všechny lidí žijící v pobřežních pásmech. U nás při takových vlnách nebyla by síla tsunami, nebo jinak, slapové vlny, zase už tak ničivá, ale přesto katastrofální i když šance vyšší. Před takovými vlnami je nutné umístit kryt ve skalním pevném masivu a to minimálně 300 m pod povrchem.

Pokud by skutečně došlo vlivem zemětřesení, tsunami, výbuchem jaderných zbraní k popraskání betonového skeletu, začala by postupně pronikat voda do krytu, navíc na povrchu by suť a nános zatarasil únikový otvor, stane se takový typ bunkru, byť s luxusním vybavením pouze hrobem.

Je tu další a to závažná věc. Předpokládám, stejně jako jiní, že takový kryt nás ochrání i v době jaderné války. Nejde jen o záření, filtry, které nám zabezpečí životaschopný vzduch, ale i o samotnou konstrukci bunkru, která mě zajistí i jisté utajení před agresory. Duté prostory uměle vyrobené obsahující železo, i v podobě armatury, jsou lehce vyhledatelné a zaznamenatelné nejen přímo z povrchu, ale i ze vzduchu a vesmíru z družic. V případě války takové objekty budou logicky detekované nepřítelem a je předpoklad, že budou předmětem ničení raketami s jadernou náplní, nebo specielními konvenčními bombami. Nepřítel nebude rozlišovat, zda jde o civilní objekt, nebo vojenský. Bude potenciálně nebezpečný, nepřátelský a proto i předmětem útoku či likvidace. Proto se dnes už takové bunkry nevyrábí, protože nejsou moderní a nezabezpečují plnou ochranu. Jde jen o provizoria! Tedy jinak řečeno, objekty dočasné ochrany jen na krátkou chvíli. V žádném případě na rok a více. To si myslím, že v případě jaderné války a totálního ničení nepřítele, jak je v kruzích vládnoucích elit plánováno, je takový bunkr naprosto k ničemu.

Hlavně, že je tak drahý a luxusní. Měl by smysl jen tehdy, pokud by byl hluboko v podzemí, tak jak byly budovány vojenské podzemní základny. Ale pak musíte počítat s tím, že bunkr by byl podstatně dražší a vůbec byste k tomu nepotřebovali nějakou americkou firmu a vystačíte si s domácí prioritou za podstatně menších finančních nákladů.

Takový typ bunkrů jak je uvedeno a nabízí se i jinde je z technického pohledu a funkčnosti tak 40 let zastaralý a nechrání vás před katastrofami tak poutavě prezentovanými ve videích a článcích v uvedeném webu, ale i na mnoha místech na internetu.

Protože se naše OS Archaos o.s. o tuto problematiku zajímá, máme i dostupné informace pro zájemce, kteří by měli zájem nějaký bunkr stavět. Dnes existují typy moderních bunkrů, z moderních materiálů založených nejen na zkušenostech mnoha desetiletí, ale i poznatcích vědy, které v mnohém předčí klasické bunkry, především v procentech možnosti přežití. A luxus, ten ať si zaplatí a pořídí každý jak chce.

Podrobnosti můžete prostudovat a posoudit na webu, který je zatím pouze v angličtině, Podepsání obchodního zastoupení pro Českou republiku bylo znemožněno.

Odkaz na zastoupení pro EU:  http://www.radiusengineering.eu/sk/

Odkaz na centrálu v US:  http://www.bomb-shelter.net/index.html

 

 

Na závěr ještě jednu poznámku. Z výše popsaného komentáře je zřejmé, že všechny protiatomové kryty stavěné v dnešní době a hlavně v minulosti v období studené války, jsou technicky a konstrukčně zastaralé a tedy pro uživatele a majitele v podstatě časově tikajícím hrobem. Nejde jen o konstrukci a možnost dlouhodobého přežití i několika let, ale i problém umístění v malé hloubce v terénu. Dokonce i padesát metrů skály nad krytem není žádnou ochranou a je jen falešným až naivním zdáním bezpečí. Nemá smysl připomínat apokalyptické scénáře a její destruktivní dopady. Stačí jen ničící a destruktivní lidské prostředky vytvořené k zabíjení vlastní rasy, tedy lidí a nejen to.  Dnes existují takové zbraně a možnosti ničení, kterému neodolá skoro žádný protiatomový kryt. Jediná šance je větší hloubka umístění objektu ochrany v masivní hornině. Proč myslíte, že podzemní města v USA, Rusku i jinde po světě jsou umístěny a vybudovány až v kilometrové hloubce? Určitě vědí proč. Takže vážení, máte téma k zamyšlení pro ty, kteří nějaké bunkry a kryty už vlastní, nebo si chtějí pořídit, nebo chtějí něco budovat. Je to jen naivní mrhání finančních prostředků.

 

 

Komentář napsal:  moderátor a administrátor webu Gaspar